Polgárőr nap Pannonhalmán
Több mint hatezren vettek készt a 2013. június 29-én Pannonhalmán megtartott Országos Polgárőr Napon. A megnyitó ceremónián dr. Túrós András az Országos Polgárőr Szövetség elnöke köszöntötte azon polgárőröket, akik ott voltak a helyszínen, illetve azokat is, akik nem tudtak elmenni Pannonhalmára. Megköszönte a polgárőröknek azt az önzetlen munkát, amit az árvízvédelemben illetve a márciusi hó helyzetben tanúsítottak. Mint mondta, az elmúlt hetekben a polgárőrség ismét jelesre vizsgázott, és e jeles elismerést a dunai árvízi védekezés alatt tanúsított munkájukkal érdemelték ki. „A polgárőrök ott vannak az árvízi védekezésnél, a hófúvások elhárításánál, vagy például az ipari katasztrófák elhárításánál is. Az elmúlt időszakban a polgárőrök százai, ezrei mozdultak a hívó szóra, és a nagy dunai árvízi védekezés során – az adataink szerint – tizenegy napon keresztül, naponta kettőezer fő polgárőr vett részt a védekezésben. Ez a teljesítmény is azt bizonyítja, hogy nagyon jó az a tény, hogy Magyarországnak van egy olyan civilszervezete, amely egységes, önkéntes, elkötelezett, és ezt a civilszervezetet úgy hívják, hogy Polgárőrség.”
Az OPSZ elnöke úgy fogalmazott: „Szép volt polgárőrök, és nagyon nagy tisztelettel köszönöm a munkát azoknak a polgárőröknek, akik részt vettek az árvízi védekezésben. Azt is mondhatnám, hogy hősiesen helytálltak.”
Dr. Túrós András megjegyezte, hogy a polgárőrségről szóló törvény az alaptevékenységek között nem említi a katasztrófa-elhárítást, a katasztrófavédelmet, tehát ez az önkéntes tevékenység még inkább értékesebb, mert a polgárőrségnek alaptevékenysége a közbiztonság védelméhez, és a bűnözés megelőzéséhez kapcsolódik.
A polgárőr vezető felhívta arra is a figyelmet, hogy a polgárőrség eredményeit, elért sikereit sok civil szervezet irigykedve figyeli. „Minden polgárőr büszke lehet arra, hogy polgárőr törvény által mi olyan monopolhelyzetbe kerültünk, hogy a polgárőrségnek ma nincs alternatívája.”Papp Károly országos rendőrfőkapitány Magyarország valamennyi rendőre nevében köszönte meg a polgárőrök áldozatos munkáját, tevékenységét, amelyet az elmúlt egy évben a bűnmegelőzésben, a közterületi járőrözésben, az illegális migráció elleni küzdelemben, a gyermek – és időskorúak védelmében kifejtettek. Megköszönte az árvízi védekezésben bizonyított összefogást is. Mint mondta: A polgárőrök és a rendőrök félszavakból is megértették egymást.
Papp Károly a jelenlevők előtt megerősítette azt is, hogy a márciusban megígért kerékpáros programnak már folyik a közbeszerzési eljárása, és reményei szerint az ősz folyamán át tudják majd adni a polgárőr szervezeteknek a beígért kerékpárokat.
Az Országos Polgárőr Napot és az ott megjelent polgárőröket megtisztelte részvételével dr. Pintér Sándor, Magyarország Belügyminisztere is, aki elsőként azt a száz polgárőrt köszöntötte, akik a helyszínen tettek esküt. Majd ő is köszönetet mondott a polgárőröknek a katasztrófa-elhárításban végzett munkákért. A Belügyminiszter nem az árvízvédelemmel kezdte, hanem a március közepei hóviharral, amikor több ezer autós rekedt az utakon. „Amikor a rendkívüli időjárás feldúlta hazánkat a polgárőrök talpon voltak! Valóban elég volt egy hívó szó, és ezrek jelentek meg lapáttal, segítséggel azoknak, akik elakadtak a hóban. Segítettek a bajbajutottaknak, és segítettek azoknak is, akik felelőtlenül elindultak. Az időjárás Észak-kelet Magyarországon összerombolta az áramhálózatot, és ezzel települések maradtak áram, fűtés, ivóvíz, élelmiszerellátás nélkül. A polgárőrök itt is ott voltak és jeleskedtek. Megpróbálták az ellátást megszervezni, vigyáztak a közrendre, a közbiztonságra, a lakókra. Mindezt olyan kötelességtudattal végezték, amely meghaladta az esküjüket. Sok esetben a polgárőrök határozott fellépésének volt köszönhető, hogy sem a márciusi hó eseményeknél, sem a dunai árhullámnál nem került veszélybe emberi élet. És mindkét esetben sok embernek sikerült az Önök közreműködésével az emberek vagyontárgyait, házait megmenteni. Köszönöm Önöknek ezt a helytállást!”A belügyminiszter emlékeztetett rá, hogy 2012 a polgárőrség életében az átalakulás éve volt, és megerősítette, hogy a kormány továbbra is stratégiai partnerének tartja a polgárőrséget.
„ Önök nagy segítséget nyújtottak a kistelepülések biztonságának a növelésében. Szolgáltak éjjel, szolgáltak nappal. Vigyáztak a gyermekekre iskolába menet, iskola után, vigyáztak a vagyontárgyakra, vigyáztak az idősekre. – folytatta dr. Pintér Sándor, Magyarország Belügyminisztere. – Ráirányították a figyelmet arra is, hogy melyek azok a települések, ahol a leggyengébb ma Magyarországon a közbiztonság.”
Végezetül a Belügyminiszter biztatott mindenkit arra, hogy közösen adják meg a gyermekek biztonságát, hogy adják meg az idősek nyugalmát, és kérte, hogy közösen tegyük biztonságossá minden települést Magyarországon.
A köszöntők után száz polgárőr tett ünnepélyes fogadalomtételt, melynek szövegét Szabó Roland fiatal polgárőr mondott elő.
Az ezt követő köszöntések és beszédek után az Országos Polgárőr Napon magas rangú elismeréseket kitüntetéseket is átadtak.
Miniszteri dicséretben és jutalomban részesült:
- Kövér Gábor, az OPSZ Vízi Tagozatának vezetője
- Ikladi Endre, a BPSZ szervezési alelnöke
- Csaplár Zoltán, az Győr-Moson-Sopron Megyei Polgárőr Szövetség alelnöke.
Az Országos Rendőrfőkapitány tárgyjutalmát kapta:
- Tulipán László, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Polgárőr Szövetség tagja
- Jászovics László, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Polgárőr Szövetség tagja
- Szota Róbert, a Mezőberényi Polgárőr Egyesület elnöke
- Puskás Mária Ildikó, a Dunaföldvári Polgárőrség tagja.
Kormánymegbízotti elismerést vehetett át:
- Gál Zsolt (Szomor Község Bűnmegelőzési és Vagyonvédelmi Egyesület)
- Szkubánné Hegyi Júlia (Polgárőrség Tata)
- Csontos Lászlóné (Parádsasvári Polgárőr Egyesület)
Polgárőr Érdemkereszt Arany Fokozata kitüntetést kapott:
- Dr. Fodros István
- Papp Krisztián
- Ginzer János
- Novák Zoltán Árpád
- Breznyik András
- Agócs Ferenc
- Szula Ferenc
- Bognár János
- Ifj. Füsi Rudolf
- Koczka Zoltán
- Harkó Ottó
- Lados Károly
- Bodrogai Sándor
- Polgár Tibor
- Varga Zsolt
- Laki István
- Sasvári Pál
- Zádori József
- Németh Árpád
- Töreki Imre
- Grósinger Judit Marianna
Az Országos Polgárőr Szövetség elnöksége a „Polgárőr Város” címet adta Kazincbarcikának és Bonyhádnak. Polgárőr község címet kapott Balotaszállás és Nemeskocs, a Polgárőr Kerület címet pedig Budapest XVII. kerületének képviselője vehette át.
Ezután vidám programok sora érkezett a színpadra, miközben a polgárőrök és családtagjaik, barátaik főzéssel, kötetlen programmal ünnepeltek egészen sötétedésig.